Ukrainos amunicijos naujovė kare prieš Rusiją: 3D spausdintuvu spausdina „saldainines bombas“
Ieškodami alternatyvių būdų kaip aspiginti nuo Rusijos atakų ukrainiečiai 3D spausdintuvu pradėjo spausdinti „saldainines bombas“. Pastarosios gali tapti rimta grėsme ne tik kariams, bet ir šarvuotoms transporto priemonėms, rašo „The Economist“.
„Saldainines bombas“ gamina skirtingos mėgėjų grupės. Viena jų per savaitę atspausdina maždaug 1000 šių bombų plastmasinių apvalkalų, kita – per pastaruosius keturis mėnesius jų pagamino daugiau nei 30 000.
Be to, „saldaininių bombų“ apvalkalai į Ukrainą siunčiam ir iš kitų šalių. Savanorių ginklų meistrų grupės „Laukinės bitės“ Latvijos skyriaus įkūrėjas Janis Ozolas skaičiuoja, kad nuo 2022 m. lapkričio mėn. iš Europos išsiųsta mažiausiai 65 000 bombų karkasų. Ukrainos muitinės pareigūnai į tai užmerkia akis, tokias siuntas klasifikuodami kaip vaikų žaislus ar žvakides.
Improvizuota amunicija nėra tiesioginis gamyklinės amunicijos pakaitalas, tačiau „saldaininės bombos“ turi nemažai privalumų. Vienas jų – nedidelė kaina. „Laukinių bičių“ savanoris iš Lodzės (Lenkija) Emanuelis Zmudzinskis 3D spausdintuvu, kainavusiu apie 1200 JAV dolerių, pagamino 27 cm aukščio modelio, vadinamo „Didžiuoju kiaušiniu“, komponentus – nosies kūgį, korpusą ir uodegos peleką – už mažiau nei 3,50 euro, neįskaitant sprogmenų.
Po atspausdinimo bombų karkasai yra užpildomi C4 sprogmenimis ir plieno šrapnelio gabalėliais.
Vieno ukrainiečių kariškio Donecke teigimu, 5 kg svorio „saldaininės bombos“ dabar žudo neapsaugotus pėstininkus 20 metrų nuo bombos nusileidimo vietos.
Kai kurias 3D spausdintuvu sukurtas bombas galima naudoti net prieš šarvuotas transporto priemones. Šių bombų viduje varis ir aliuminis įspaudžiami į specialiai suprojektuotą kūgio formą. Sprogmenims detonavus, metalai virsta plona perkaitintos plazmos srove, kuri gali prasiskinti kelią pro šarvus.
Ukrainos karys Donetske skaičiuoja, kad jo šalies kariniai dronai dabar mėto apie 200 skirtingų tipų ir dydžių „saldaininių bombų“.